از ميان دعاوي تصرف، دعواي تصرف عدواني از اهميت بسزايي برخوردار مي‌باشد و مقررات در اين خصوص، مقررات ويژه‌اي مي‌باشد. در ادامه ابتدا دعواي تصرف عدواني را مطابق قانون تعريف مي‌کنيم و سپس اين دعوا را با دعواي خلع يد و تخليه يد مقايسه مي‌کنيم. در تعريف اجمالي دعواي تصرف بايد بيان کرد که دعوايي دعواي تصرف محسوب مي‌شود که موضوع حق تصرفات قبلي‌اي باشد که خواهان انجام داده است. به زبان ساده‌تر تصرف عبارت است از اين که مالي در اختيار شخصي باشد و او بتواند در مورد آن مال هر تصميمي که بخواهد بگيرد.


 


براي دريافت مشاوره حقوقي مي توانيد با متخصصين و وکلاي با تجربه وکيل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگيريد.


 


منبع :  دعواي تصرف عدواني


تعريف


در ماده 158 قانون آيين دادرسي مدني اشاره شده است که در دعواي تصرف عدواني ادعاي متصرف سابق بر اين مي‌باشد که شخص ديگري بدون رضايت او مال غير‌منقولش را از تصرف وي خارج نموده است و به تصرف درآمدن مجدد آن مال را براي خودش درخواست مي‌نمايد.


ارکان دعاوي تصرف


تصرف سابق خواهان


آنچه در خصوص مبحث تصرف عدواني مورد استناد خواهان قرار مي‌گيرد عبارت است از تصرفات سابق خودش در خصوص مال مربوطه و از طريق انجام اين فرايند ذي‌حق بودن خواهان اثبات مي‌شود.


عدواني بودن تصرف


خواهان ادعايش را به اين صورت مطرح مي‌کند که تصرفات شخص خوانده به شکل عدواني انجام شده است. به زبان ساده‌تر ملک در تصرف شخص خوانده است و اين در حالتي است که بدون رضايت خواهان اين عمل صورت گرفته است. در واقع کلمه عدواني در لغت به معناي قهر‌آميز بودن مي‌باشد.


تصرف عدواني مسبوق بر تصرف خواهان نباشد


به زبان ساده يعني ابتدا خواهان ملک را تصرف نموده باشد و بعد تصرف خوانده اتفاق افتاده باشد نه اينکه خوانده قبل از خواهان متصرف ملک بوده باشد.


نحوه رسيدگي به دعواي تصرف عدواني و سرانجام آن در صورت پيروزي يا شکست


دادگاه تنها يک سري از موارد را مورد توجه قرار مي‌دهد آن هم اين موضوع است که آيا خواهان سابقاً متصرف ملک مورد دعوا بوده است يا خير؟ آيا خوانده ملک را از تصرف خواهان خارج کرده است يا خير؟ و آيا اين تصرف شخص خوانده به طور عدواني انجام شده است يا خير؟


پس از اينکه دادگاه موارد ذکر شده را محرز کرد يعني مشخص شد که خواهان متصرف سابق بوده است و خوانده دعوا موضوع دعوا را از تصرف او خارج کرده است و همچنين تصرف خوانده به شکل عدواني انجام شده است، خوانده محکوم مي‌شود که از موضوع دعوا، تصرف عدواني خود را رفع کند.


اگر خواهان بتواند ادعايش را در دادگاه اثبات کند، به عنوان مثال اگر مورد دعوا يک ملک باشد آن ملک از تصرف خوانده خارج مي‌شود و به شخصي که سابقاً تصرف داشته يعني خواهان برگردانده مي‌شود.


در صورتي که موارد ذکر شده در دادگاه احراز نشود دادگاه مربوطه خواهان را به بي‌حقي محکوم مي‌کند. در اينجا اهميت ندارد که خواهان مالک مال باشد يا خير.


اهميت مالکيت در دعواي تصرف عدواني


نکته جالب توجه اينجاست که مالک بودن يا نبودن شخص خواهان اهميتي ندارد. در خصوص دعاوي تصرف عدواني دادگاه وارد مباحثي مثل دلايل مالکيت نمي‌شود.
نکته‌اي که بايد مورد توجه قرار بگيرد اين است که اگر شخصي در خصوص تصرف عدواني دعوايي طرح کند و در اين دعوا شکست بخورد و توسط دادگاه بي‌حق تشخيص داده شود اين شکست خوردن مانعي در خصوص اقامه دعواي مالکيت ايجاد نمي‌کند و همان شخص مي‌تواند دعواي مالکيت مطرح کند.
موضع‌گيري قانونگذار در خصوص دعواي تصرف به اين صورت است که از شخص متصرف حمايت کرده است و اين حمايت در برابر مالک هم همچنان برقرار مي‌باشد.


توصيه مي‌کنيم مقاله تفاوت دعواي تصرف عدواني حقوقي و کيفري را مطالعه نماييد.


دعواي تصرف عدواني در مقايسه با دعواي خلع يد و دعواي تخليه يد


محور رسيدگي به دعاوي تصرف از اين قرار است که خواهان سابق بر خوانده بر موضوع دعوا تصرف داشته باشد و تصرفي که خوانده انجام داده است به شکل عدواني صورت گرفته باشد، امّا در دعواي خلع يد آنچه که اهميت دارد اين است که شخص خواهان مالک باشد و ادله مناسب را ارائه دهد و هچنين بايد اثبات شود که يد خوانده يد غاصبانه‌اي است.
دعواي تخليه يد بحث متفاوتي دارد. اين دعوا به اين صورت است که خواهان مالک است و خوانده مالکيت او را مي‌پذيرد. در مقابل خواهان قبول دارد که يد خوانده يد قانوني مي‌باشد امّا ادعاي خواهان اين است که شکل تصرف خوانده بر ملک، بر خلاف قانون و قرارداد ميان آن‌ها مي‌باشد. دعواي خلع يد در مفهوم اعم شامل هر سه دعواي تصرف عدواني، تخليه يد و خلع يد در مفهوم اخص مي‌شود.


براي دريافت اطلاعات بيشتر در خصوص دعواي تصرف عدواني، به کانال تلگرام حقوقي وکيل دات کام مراجعه نماييد . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقي وکيل دات کام نيز آماده اند تا با ارائه خدماتي در زمينه مشاوره حقوقي تلفني وکيل دات کام به سوالات شما عزيزان پيرامون دعواي تصرف عدواني پاسخ دهند .


 


براي دريافت مشاوره حقوقي مي توانيد با متخصصين و وکلاي با تجربه وکيل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگيريد.


 


سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد


تماس با برترين مشاوران در سراسر کشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل


شماره تماس :66419012-021


 


 


 


وکيل دات کام بهترين راه حل براي مشکلات حقوقي شما


 


 


 


منبع :  دعواي تصرف عدوانيمشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

خريد و قيمت انواع گهواره نوزاد قيمت ارز ديجيتال Chris Cynthia Christina معامله گري در بورس صرافي سلامت دانلود سريال طرح توجيهي webdarsnet