يکي از مباحث مهم حقوقي که موضوع بسياري از پرونده‌هاي حقوقي مي‌باشد مالکيت است. در بيشتر اوقات مالک کسي است که سند به نام او در دفتر املاک به ثبت رسيده است. مالکيت به رابطه ميان شخص و مال گفته مي‌شود که به موجب آن ساير افراد نمي‌توانند مال موردنظر را تصرف کرده و از آن استفاده کنند و در مقابل هم مالک مي‌تواند بر اساس اين رابطه، هر تصرف و هر کاري که خواست نسبت به مال خود انجام دهد. در ادامه به بررسي اثبات مالکيت و روش‌هاي آن و هم چنين بررسي مواد قانوني مربوط به آن مي‌پردازيم.


 


براي دريافت مشاوره حقوقي مي توانيد با متخصصين و وکلاي با تجربه وکيل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگيريد.


 


منبع : اثبات مالکيت 


اثبات مالکيت


طبق ماده 22 قانون ثبت، ملک مطابق قانون در دفتر املاک بايد به ثبت برسد. دولت فقط کسي را که ملک به اسم او ثبت گشته يا کسي را که ملک مزبور به او منتقل گشته و اين انتقال نيز در دفتر املاک به ثبت رسيده يا اين که ملک مزبور از مالک رسمي به او ارث رسيده باشد مالک مي‌پندارد.


اصولا اين دعوا زماني موضوعيت پيدا مي‌کند که اختلافي در مالکيت ايجاد شود و در چنين صورتي طرح دعواي مزبور لازم مي‌گردد.


روش‌هاي اثبات مالکيت


1 – سند


يکي از مهم‌ترين دلايل اثبات مالکيت، سند است. طبق قانون دولت فقط کسي را که مال مورد نظر مانند املاک به نام وي در دفتر اسناد رسمي به ثبت رسيده است را به عنوان مالک مي‌شناسد.


2 – شاهد


در برخي از مواقع مي‌توان با استفاده از شاهد، مالکيت خود را بر اموال ثابت کرد. البته در صورتي که شهادت براي اثبات مالکيت طرح شود، نمي‌تواند مالکيت مدعي را در مقابل طرفي که داراي سند رسمي است، اثبات کند.


3 – تصرف


تصرف يا همان اماره يد، يکي ديگر از روش‌هاي اثبات مالکيت مي‌باشد. اماره يد به اين معناست شخصي که مالي را در اختيار دارد و مانند مالک با آن رفتار مي‌نمايد، مالک آن مال است مگر در صورتي که خلاف آن ثابت شود. براي مثال شخصي که کتابي در دست دارد و کسي آن را مي‌بيند حتما مي‌گويد که کتاب براي خود آن شخص است.


البته اماره يد جايي مي‌تواند مطرح گردد که دليل ديگري مانند سند مالکيت يا شاهدي وجود ندارد.


شرايط دعواي اثبات مالکيت


اين دعوا يکي از دعاوي رايج در زمينه املاک بوده که براي طرح آن بايد شرايطي وجود داشته باشد.


1 – وجود قرارداد کتبي يا شفاهي


کسي که خواهان دعواي اثبات مالکيت است بايد قراردادي مبني بر انتقال مالکيت يا ادله‌اي مبني بر مالکيت ارائه نمايد که در اين مورد، خواهان ممکن است سند عادي ارائه کند تا قرارداد، مالکيتش را تاييد کند. 


2 – اثبات اعتبار قرارداد


با اثبات وجود يک قرارداد ورق به نفع خواهان برمي‌گردد و ظاهرا مالک شناخته مي‌شود مگر اينکه خوانده سند را مورد انکار يا ترديد قرار دهد يا ادعاي جعل نمايد و اگر دليلي بر بي‌اعتباري قرارداد ارائه کند خواهان بايد پاسخ دهد وگرنه ممکن است دلايل خوانده پذيرفته شود و سند بي‌اعتبار گردد.


دادگاه صالح


براي اثبات مالکيت بر اساس نوع مال صلاحيت دادگاه براي رسيدگي به اين امر متفاوت خواهد بود.


اگر مال منقول باشد، دادگاه صالح براي رسيدگي، دادگاه محل اقامت مدعي‌عليه که مال منقول در تصرف اوست مي‌باشد و اگر که مال غير‌منقول بود، دادگاه محل وقوع مال غير‌منقول صالح به رسيدگي خواهد بود.


براي دريافت اطلاعات بيشتر در خصوص اثبات مالکيت، به کانال تلگرام حقوقي وکيل دات کام مراجعه نماييد . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقي وکيل دات کام نيز آماده اند تا با ارائه خدماتي در زمينه مشاوره حقوقي تلفني وکيل دات کام به سوالات شما عزيزان پيرامون اثبات مالکيت پاسخ دهند .


 


براي دريافت مشاوره حقوقي مي توانيد با متخصصين و وکلاي با تجربه وکيل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگيريد.


 


سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد


تماس با برترين مشاوران در سراسر کشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل


شماره تماس :66419012-021


 


 


 


وکيل دات کام بهترين راه حل براي مشکلات حقوقي شما


 


 


 


 


 


 


منبع : اثبات مالکيت 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

پوياويژن واردکننده مستقيم افزودني هاي غذايي سرويس آسانسور وبلاگ دانستني ها Erika Gretchen طراحي سايت در تبريز دوستداران وب پارسي Bridget حالت هاي مختلف آغوشي برتر ديجيتال