از جمله مسائل مهمي که طرفين بعد از طلاق با آن رو‌به‌رو مي‌شوند، مسئله حضانت فرزند بعد از طلاق و ملاقات با آنان مي‌باشد. مسئله طلاق نبايد موجب شود که پدر يا مادر از حق ملاقات با فرزند خود محروم شوند. پس پدر يا مادر مي‌توانند بعد از طلاق با فرزند خود ملاقات داشته باشند. در ادامه به بررسي موضوع ملاقات با فرزند و هم چنين بررسي مواد قانوني مربوط به آن مي‌پردازيم. توصيه مي کنيم مقاله مشاوره طلاق را مطالعه نماييد.


براي دريافت مشاوره حقوقي مي توانيد با متخصصين و وکلاي با تجربه وکيل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگيريد.


 


 


منبع : ملاقات فرزند پس از طلاق


ملاقات با فرزند پس از طلاق


طبق ماده 1174 قانون مدني، اگر به علت طلاق يا به هر جهت ديگر والدين طفل در يک منزل مشترک زندگي نکنند هر يک از پدر يا مادر که طفل تحت حضانت او نيست، حق ملاقاتش با طفل محفوظ است. تعيين زمان و مکان ملاقات و ساير جزئيات مربوط به آن در صورت اختلاف با دادگاه صالح مي‌باشد.


بيشتر بخوانيد :  کاهش مدت زمان ملاقات با فرزند


نکات مهم ماده


از نکات مربوط به اين ماده اين است که هر کدام از پدر و مادر حق ملاقات با فرزند خود را خواهند داشت. طبق همين ماده‌اي که گفتيم هيچ کدام از پدر و مادر نمي‌توانند سبب جلوگيري از ملاقات با فرزند توسط ديگري شوند. به همين جهت است که نمي‌توان بدون اجازه طرف مقابل، فرزند را از کشور و يا از شهر خارج کرد مگر اين که دادگاه طبق مصلحت طفل اين اجازه را صادر کند.


بنابراين هر کدام از والدين حق دارند که در زمان‌هاي تعيين شده با کودک خود ملاقات داشته باشند و حتي فاسد بودن مادر يا پدر هم موجب عدم استحقاق او براي ملاقات با فرزند خود نمي‌باشد. البته در صورتي که ملاقات با پدر يا مادري که حضانت فرزند به عهده او نمي‌باشد براي کودک مضر باشد و دادگاه بر اين امر واقف شود، مي‌تواند سررسيد زمان‌هاي ملاقات را طولاني‌تر کند.


در صورتي که کلا ملاقات با فرزند براي وي خوف جاني در بر داشته باشد، مي‌توان با حکم دادگاه از ديدار فرزند با آن والدي که دچار چنين مشکلي هست، جلوگيري نمود.


طبق ماده در صورتي که پدر و مادر درباره تعيين زمان و مکان ملاقات با فرزند و ساير جزئيات مربوط به آن توافق نداشته باشند، تعيين اين موارد با دادگاه مي‌باشد.


هم چنين طبق ماده 663 قانون مجازات اسلامي مصوب سال 1375، کسي که طفلي که به وي سپرده شده است، در صورت مطالبه اشخاصي که قانوني اين حق را دارند، نمي‌تواند از تحويل طفل امتناع ورزد، اگر چنين کند به مجازات از سه تا شش ماه حبس يا به پرداخت جزاي نقدي از يک ميليون و پانصد هزار ريال تا سه ميليون ريال محکوم مي‌گردد.


بيشتر بخوانيد :  جلوگيري از ملاقات فرزند 


موانع حضانت فرزند


در شرايطي حتي مي‌توان از والدي که صلاحيت نگهداري از کودک را ندارد سلب حضانت نمود. در اين صورت براي گرفتن حضانت فرزندتان بايد از طربق اقامه دعوا در مرجع صالح اقدام نماييد.


موارد ذيل از مصاديق عدم مواظبت و يا انحطاط اخلاقي والدين است در صورت دارا بودن اين شرايط مي‌توان از وي سلب حضانت نمود:


1 – به الکل، مواد مخدر و قمار معتاد بودن.


2 – به فساد اخلاقي و فحشا مشهور گشتن.


3 – بيماري‌هاي رواني داشتن. پزشک آن را تشخيص مي‌دهد.


4 – سوء استفاده کردن از فرزند يا مجبور نمودن وي به انجام مشاغل ضد‌اخلاقي مانند فساد و فحشاء، تکدي‌گري و قاچاق.


5 – ضرب و شتم کودک و رساندن آسيب به وي خارج از حد متعارف.


توصيه مي‌کنيم مقاله موانع حضانت را مطالعه نماييد.


بيشتر بخوانيد : موانع حضانت از فرزند 


براي دريافت اطلاعات بيشتر در خصوص ملاقات فرزند پس از طلاق، به کانال تلگرام حقوقي وکيل دات کام مراجعه نماييد . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقي وکيل دات کام نيز آماده اند تا با ارائه خدماتي در زمينه مشاوره حقوقي تلفني وکيل دات کام به سوالات شما عزيزان پيرامون ملاقات فرزند پس از طلاق پاسخ دهند .


براي دريافت مشاوره حقوقي مي توانيد با متخصصين و وکلاي با تجربه وکيل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگيريد.


 


سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد


تماس با برترين مشاوران در سراسر کشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل


شماره تماس :66419012-021


 


 


 


وکيل دات کام بهترين راه حل براي مشکلات حقوقي شما


 


 


 


  منبع : ملاقات فرزند پس از طلاق


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

کادو بخر يک عدد عاشق عکاسي Michael فاطمه آهنگ Wendy web design توليد کننده ي انواع مخزن اسيد Leslie David Meagan